Do dalšího MS zbývají hodiny ...

Autor: Rubinus | Publikováno: 8.3.2014 01:53:27 | Kategorie: Ankety | Přečteno: 891x

V sobotu nám začne další cyklus MS. Jak vypadají šance jednotlivých týmů, co naše nominace atd ... Na skautování týmů se podíleli kromě autora ještě Mazakis a GreenPower, díky.

SKUPINA A: Lotyšsko, Švýcarsko, Srbsko, Dánsko.

Na mém žebříčku potenciálů je pořadí 1.Lotyšsko 420,25; 5.Srbsko 404,25; 14.(12. jen TOP) Dánsko 381,50;  24.(16.) Švýcarsko 358,00. Z toho pohledu je skupina "jasná". Dánové mohou někoho kousnout, na druhé straně se musí obávat možného selhání se Švýcary. Ti mají dle ratingů nejslabší tým v TOP skupině a předešlé ročníky se obvykle od začátku soustředili na udržení. Ale i tak jednou zkomplikovali život Slovensku, o sezónu později nám naštěstí ne ... Lotyši jsou jedním ze tří největších favoritů MS a protože mají očividně zaběhnutý systém, mají dlouhodobě nejlepší výsledky mezi seniory vůbec. Je to dané i tím, že v Čechách a na Slovensku se manažeři pravidelně střídají, zatímco u nich bývá kormidlo v jedněch rukou delší dobu a patrně si i know-how předávají. Minule na na nich ztroskotal v semifinále (a předčasném finále) i náš tým. Je tam však citelná mezera mezi první a dalšími gólmany. Proti nám mají náskok předvším tam, na druhé straně lehce ztrácí ve střelbě, zbytek - věřím, že v plné sestavě máme mírně navrch i tam. Srbové se opírají hlavně o dobré gólmany a zřejmě vůbec nejlepší obranu. Na druhé straně to s energií zatím neumí, což nám posledně pomohlo k celkem snadnému bronzu. Dáni jsou jednou ze záhad PPM, s minimálním počtem týmů (nejméně z TOP skupiny) se dlouhodobě drží na nejvyšší úrovni. Ale na postup z osmifinálové skupiny dál jim síly stačí jen málokdy - jen 11.sezóně z toho byl bronz, v 9. a 10. pak padli ve čtvrtfinále. Švýcaři mají týmů relativně dost (16. v rámci pořadí zemí), ale zatím to není vidět na síle jejich týmu, pendlují mezi top a jedničkou. Aktuálně budou hrát v topce počtvrté v řadě, ale drží se tam spíš zásluhou toho, že se soustředí na skupinu o udržení. Jejich slabinou je gólman, my na této pozici v rámci top ppm jsme sotva průměrní a švýcarská jednička by se nám nevešla ani do nominace.

Hvězdné šestky (čísla jsou porovnatelná jen u stejných pozic, pár bodíků se může lišit, protože týmy nebyly zkoumány ve stejný den a hlavně, je to pochybná Rubinusova metodika ...):

Lotyšsko: Dāvids Čudinovs (G-2886), Ēriks Grants (LD-2737), Paulis Burvis (RD-2592), Krišjānis Vaseris (UW-3047), Rūdolfs Putniņš (C-2772), Uldis Bērziņš (RW-2741).

Srbsko: Predrag Jovanović (G-2593), Jezdimir Pejnović (LD-2645), Žarko Janić (RD-2620), Dmitar Ivetić (LW-2528), Ivko Mirović (C-2762), Lazar Smiljanić (RW-2725).

Dánsko: Folmer Rahr (G-2551), Rasmus Gosvig (LD-2669), Klaudius Slesvig (RD-2619), Ingvar Brockenhuus (LW-2520), Ingvar Matthiesen (C-2740), Götz Richter (UW-2413).

Švýcarsko: Tim Blauenstein (G-2210), Nicola Chaney (LD-2457), Michele Scossù (RD-2298), Yannick Letter (LW-2546), Diego Boéchat (C-2931), Oliver Nyffeler (RW-2532).

Rubinus: Lotyši budou asi trochu šetřit, zatímco Švýcaři se možná budou soustředit jen na jeden zápas, čímž se výsledné pořadí může pomíchat. Za překvapení bych považoval, pokud by se Švýcaři vyhnuli boji o záchranu a zklamáni by asi byli Lotyši, pokud by si do osmifinálové skupiny převzali méně, jak čtyři body.

 

SKUPINA B: Česká republika, Polsko, Portugalsko, Rusko

Dle žebříčku potenciálu vychází 6.Česká republika 403,25, 8.Rusko 390,25, 9.Polsko 386,75, 21.(15.) Portugalsko 367,25. Skupina je tedy charakteristická jedním otloukánkem a mezi zbylými týmy jsou nepatrné rozdíly. Zde ještě jednou napíši, jak ta tabulka vzniká. Berou se maximální dosažené hodnoty v přípravném období na jednotlivých postech a z nich se průměruje celková síla. My jsme ovšem nikdy nenastoupili, s výjimkou gólmanů, s nejlepší sestavou na nějakém postu. Takže se dá předpokládat, že máme značné rezervy, klidně i 20 bodů. Jak jsou na tom ostatní týmy, těžko říci. Většina z nich koncem sezóny hraje v plné sestavě, takže takové rezervy asi nemají. Z toho se dá čerpat určitý optimismus ... O nominaci naší reprezentace bude samostatný odstavec níže. Jak je všeobecně známo, brankáři ke špičce nepatří. Rubinus kvůli tomu loni "zasadil" dva nadějné mladší, ale než dorostou, ještě to pár sezón potrvá, odhadem tak tři. Chybí výraznější individuality, na druhé straně máme silný kolektiv a soupeř se musí obávat všech našich formací. Ve střelbě jsme druzí za Slovenskem, útok  i obrana by též měly patřit do špičky. Polsko se opírá o trojici vyrovnaných gólmanů, v poli ztrácí. Rusové mají též náskok v brankáři, ale ztrácí na nás v útoku i ve střelbě. Jejich útočníci na nejlepší dost ztrácí. Portugalci by měli být slabší všude, jen u gólmana nejméně. A za několika konkurenceschopnými hráči mají poměrně velkou mezeru. Přesto bych je neradil podceňovat a utkání zahájil, třeba bez nejlepších hráčů, ale naplno.

Hvězdné šestky:

Česká republika: Jaroslav Svátek (G-2668), Tomáš Slováček (UD-2757), Daniel Bláha (RD-2686), Marián Prchal (LW-2818), Martin Jaborský (C-2767), Miloš Kittler (RW-2719).

Polsko: Sławomir Smętek (G-2511), Eryk Chrześcian (UD-2695), Henryk Drzewicki (RD-2599), Marek Zięba (LW-2755), Gerard Zwolak (C-2631), Mariusz Deleszek (UW-2560).

Portugalsko: Leonardo Viegas (G-2615), Tiago Mourinho (LD-2584), Duílio Damasco (UD-2570), Bartolomeu Paredes(LW-2586), Francisco Simão (C-2414), Delfim Vila Real (RW-2548).

Rusko: Gennadiy Osokin (G-2607), Denis Lutsyk (LD-2703), Eduard Starikov (RD-2573), Maxim Avilov (LW-2568), Vyacheslav Mitkov(C-2477), Oleg Beloselskiy (RW-2598).

Rubinus: Zde bude hrát roli asi náhodný faktor, navíc, chce-li nějaký tým uspět na MS celkově, musí se pokusit nějak i ušetřit energii nejlepších hráčů. Těžko říci, jakou strategii naši trenéři v hlavě mají. Já myslím, že právě zde by se mohli pokusit řídit loňským vzorem, zde je však těžší los. Loni to bylo krásně seřazené podle síly, Švýcarsko, Dánsko, Maďarsko - a protože se dařilo, úsporná strategie vyšla parádně. Letos máme sice na úvod Portugalce, tam bych se zkusil obejít bez první pětky a nechal chytat trojku, ale pak je nutné pokud možno porazit i Rusko, které je lepší jak Poláci v posledním kole. Ať si nad tím láme hlavu vedení. Překvapením, ba přímo senzací, by zde byl postup Portugalska do osmifinále. Ve zbylém pořadí se může stát cokoliv, i když, pokud bychom šli do další části s méně, jak čtyřmi body, bylo by to asi zklamání, navíc by se pak nemohla tolik šetřit energie v osmifinále. Poláci budou nebezpeční hlavně na začátku, později začnou asi vadnout, za to na Rusy pozor, ty tentokrát vede zkušený manažer, psal jsem o tom v článku zkraje sezóny (Los MS seniorů v 17.sezóně - to číslo je tam špatně, jedná se samozřejmě o 16.sezónu).

 

SKUPINA C: Finsko, Švédsko, Litva, Slovensko

Skupina smrti! Dle žebříčku potenciálu vychází 2.Slovensko 415,75, 3.Litva 414,25, 4.Finsko 410,75, 13.(11.) Švédsko 382,50. Více než jinde zde bude rozhodovat umění manažerů, což společně se silou týmu řadí do role otsidera Švédy (freddan ...). Nový manažer vede i Litvu a tady záleží na tom, jak si dokáže rozložit síly, příliš mu nevěřím. Slovensko se zřejmě již vzpamatovává z omlazení v předešlé sezóně a vzhledem ke zkušenému manažerovi na jeho lavičce je nutné ho považovat za jednoho ze tří favoritů na celkové prvenství. Obzvlášť nepříjemní jsou jeho gólmani. V poli na nás ztrácí, ale nijak výrazně. Jinak tým dost podobný našemu, výrazné individuality možná chybí, ale je tu silný kolektiv, i čtvrtá pětka může rozhodnout zápas, to se počítá. Od Finů očekávám jejich obvyklý standart "zástupného" vítěze při selhání hlavních favoritů. Charakterizuje je hraní na tři pětky s prostřídáváním hráčů, ale jejich úsporný režim zřejmě není zase tak účinný. Navíc nemají tak silnou lavičku, aby naplno bodovali s úspornou sestavou, takže postupují obvykle s odřenými zády. Pozor, mají sice v týmu větší rozptyl, ale jejich individuality jsou třeba v útoku asi lepší, než naši. Litva bude velkou záhadou. Jejich hlavní devizou je gólman Žabolis, megastar PPM a třída sama pro sebe. To je však zároveň jejich slabinou a jedná se o těžký úkol pro jejich trenérské ucho - jak postoupit do čtvrtfinále a zároveň uchovat co nejvíce energie hlavnímu esu? Nakonec, když se nad tím zamýšlím, ta často kritizovaná Kozařova taktika, kdy střídal gólmana po první třetině, pokud Litva ve skupině prohrávala, měla svou silnou logiku - slabí hráči v poli to těžko otočí, tak ať si brankář odpočine a třeba budeme mít víc štěstí příště. Kromě Žabolise mají v týmu ještě dvě megastar, LD Vidzbelis a LW Belovalovas. Platí to samé, co pro gólmana, jak moc se je podaří ušetřit čerstvé na závěr. Za nimi je značná mezera a na jedinou pětku zápas hrát nelze ... Švédi hráčsky ztráci a na lavičce podle mého názoru není moc dobrý manažer. Brankáře mají slabé a navíc se v posledních šampionátech pokoušeli vystačit pouze se dvěma, ostatně, v širší nominaci mají jen tři a ten poslední by si možná nezachytal ani v naší první lize ... Tím je asi daný důvod pravidelných švédských zklamání. V důsledku chabé energie gólmanů rychleji vadnou. Ještě nikdy neprošli do semifinále a že na to párkrát šanci i měli! V současné době mají vlastně jen jednoho supercentra a to bude asi málo.

Hvězdné šestky:

Finsko: Veli-Pekka Rautavuori (G-2577), Aarto Jukkala (LD-2657), Esko Järvensivu (RD-2661), Harri Hollmen (LW-2899), Reijo Taipaleenmäki (C-2941), Jarkko Haviala (RW-3045).

Švédsko: Oliver Lindberg (G-2403), Oskar Dahlberg (LD-2607), Jacob Hedström (RD-2522), Gustav Engberg (LW-2506), Lukas Bertilsson (C-2956), Hampus Jakobsson (RW-2428).

Litva: Paulis Žabolis (G-3195), Dominykas Vidzbelis (LD-3246), Stasys Puodžius (RD-2499, až čtvrtý bek, pravou stranu mají slabší), Jurijus Belovalovas (LW-3158), Edvinas Abromaitis (C-2470), Roberas Agafonov (RW-2749).

Slovensko: Daniel Hamžík (G-2693), Ľuboš Libertíni (LD-2637), Boris Hačšák (UD-2553), Ján Palásthy (LW-2804), Belo Čokota (C-2762), Marcel Horka (RW-2976).

Rubinus: Dost nepředvídatelná skupina. Tady by možná největším překvapením bylo, pokud do osmifinále půjde někdo s plným počtem bodů. Černého Petra tipuji Švédům a jestli zase nominují jen dva brankáře, mohou mít potíže i se záchranou. Litvu sice ratingy kvalifikují na jednoho z favoritů celého MS, ale myslím, že to Chaosas neukočíruje. Nechá-li chytat Žabolise vždy celý zápas naplno, pak ve vyřazovacích bojích už bude mít jen silného, nikoliv skvělého gólmana a tým v poli jako takový, až na pár individualit, za moc nestojí. Překvapilo by mi Slovensko, pokud by šlo do osmifinále s méně jak třemi body, zbytek je docela loterie.

 

SKUPINA D: Brazílie, Španělsko, Maďarsko, Německo

Především skupina bez jasného outsidera. Němci jsou sice nováčkem, ale jejich manažera, navzdory tomu, co předvedl v našem druhém letošním přáteláku, odhaduji jako schopného. Naopak mírným favoritem jsou asi Maďaři. Dle pořadí potenciálů to máme takto: 7.Maďarsko 403,25, 10.Německo 384,00, 15.(13.) Brazílie 384,00, 18.(14.)Španělsko 371,00. Maďaři by při dobrém vedení mohli tuto skupinu využít jako vynikající odrazový můstek, ušetřit nějakou energii a pokud by se náhodou dostali zase do finále, nemusí tam být do počtu. Silní jsou hlavně kolektivně, tým bez zjevných slabin. A v útoku i pár individualit mají. Španělé se sice vykazují tradičně nízkými ratingy, ovšem s podobnými uhráli před třemi sezónami stříbro a před dvěma dokonce zlato. Kolektivně jsou solidní, zdá se, že jejich nižší fomace nejsou takovou slabinou, jako u jiných soupeřů. Aktuálně jsem našel jedinou superstar, centra Veru. Zajímavé je, že v širší nominaci je sedm gólmanů, ale i nejlepší z nich by u nás byl maximálně trojkou - chybí jim zkušenosti ... Němci jsou trochu otázkou. Po změně vedení v minulé sezóně hladce proklouzli áčkem a s trochou štěstí by si i do vyřazovacích bojů mohli dostat, musí se však spoléhat na kolektivní pojetí. Brazílie má sice z historie dvě čtvrtfinále, jinak je to tým na pendl mezi topkou a jedničkou. Sem tam nějakého favorita zaskočit může, na celkový úspěch tu však chybí kvalita. Mají dva velmi dobré gólmany, ale trojka je tak slabá, že ji zřejmě ani na šampionát nevezmou. Pokud by se náhodou protlačili dál, energie bude trochu chybět. Slabé pole, jen jedno dobré RW.

Hvězdné šestky:

Brazílie: Leonel Samuel (G-2757), Zé Maria Castanheda (LD-2275), Marcos Borba Gato (RD-2342), Edberto do Vale(LW-2561), Arlindo Lisboa (C-2409), Carlos Meireles (RW-2809).

Španělsko: Koldo Pérez (G-2255), Eduardo Ágreda (LD-2488), Sergi Seglar (RD-2478), Rolando Gondorillas (LW-2529), Manolo Vera (C-2960), José Manuel Tortosa (RW-2528).

Maďarsko: Frigyes Kanyó (G-2621), Krisztián Petz (LD-2470), Csaba Lakatos (RD-2632), Dávid Kiszely (LW-2712), Bálint Búza (C-2774), Frigyes Bartók (UW-2688).

Německo: Helmar Johannsen (G-2594), Christian Kuballa (LD-2724), Janosch Schoenenberg (RD-2400), Sieghard Manlik (LW-2788), Rudolph Velten (C-2681), Volmar Roesch (RW-2681).

Rubinus: Favorité jsou jistě Maďaři a měli by jít dál minimálně se třemi body. Těžko zde určit nejslabší tým, vzhledem k tomu, co v poslední době dokázali uhrát Španělé, bych asi skupinu o záchranu tipnul Brazilce. Je to však o jednom zápase a pokud se jim proti Němcům či Španělům zadaří, může být vše jinak. Vůbec ti Španělé zdá se nějak zeslábli, možná se se záchranou budou trápit oni!

Když už jsem si s těmi čísly tak pohrál, jak by vypadala nominace all stars pro zápas proti výběru skupiny I, například? Vše jsou individuality schopné rozhodovat zápasy ve prospěch svého týmu, jak by si vedli jako celek? Herbert Brooks (USA, 1980, Lake Placid): "Hvězdné týmy často selhávají, protože se příliš spoléhají na individuální talent" - takto prý komentoval porážku týmu NHL od Rusů 1:6.

Brankáři: Paulis Žabolis (LTU), Dāvids Čudinovs (LVA)

1.pětka: Dominykas Vidzbelis (LTU), Tomáš Slováček (CZE), Jurijus Belovalovas (LTU), Manolo Vera (ESP), Krišjānis Vaseris (LVA)

2.pětka: Vytenis Šiaulys (LTU), Eryk Chrześcian (POL), Harri Hollmen (FIN), Lukas Bertilsson (SWE), Jarkko Haviala (FIN)

3.pětka: Ēriks Grants (LVA), Daniel Bláha (CZE), Marián Prchal (CZE), Reijo Taipaleenmäki (FIN), Marcel Horka (SVK)

4.pětka: Christian Kuballa (DEU), Esko Järvensivu (FIN), Ján Palásthy (SVK), Diego Boéchat (CHE), Carlos Meireles (BRA).

Takže kdo chce tipovat MS podle počtu opravdu silných individualit v týmech, máme zde čtyři Litevce a Finy, po třech Češích a Lotyších, dva Slováky. A jedno zastoupení mají Španělsko, Německo, Švédsko, Polsko, Švýcarsko, Brazílie ...

A ještě jednou Rubinusova čísílka, jak by dopadlo srovnání podle nejlepších hráčů na jednotlivé pozice? Ratingy a jména naleznete v hvězdných šestkách výše.

G: LTU, LVA, BRA, SVK, CZE (hrome, to bych se na ty své vzorce měl podívat, Svátek má přeci horší ratingy, než třeba Poláci a další?), HUN, PRT, RUS, DEU, SER, FIN, DNK, POL, SWE, ESP, CHE.

D: LTU, CZE, LVA, DEU, RUS, POL, DNK, FIN, SER, SVK, HUN, SWE, PRT, ESP, CHE, BRA.

C: ESP, SWE, FIN, CHE, HUN, LVA, CZE, SER, SVK, DNK, DEU, POL, RUS, LTU, PRT, BRA.

W: LTU, LVA, FIN, SVK, CZE, BRA, DEU, POL, SER, RUS, HUN, PRT, CHE, ESP, DNK, SWE.

 

A nyní k české nominaci. Zveřejněna byla tato jména:

Brankáři: Aleš Šrámek , Jaroslav Svátek , František Rada

 Obránci: Matěj Dunaj , Jiří Revenda , Jan Šrámek , Daniel Bláha , Zdeněk Říha , Ondřej Janich , Tomáš Slováček , Rudolf Sliž , Marian Fousek , Roman Šrámek

 Centři: Jaromír Kaločai , Ludvík Drdlík , Martin Jaborský , Augustin Záhorský , Marek Přikryl

 Křídla: Roman Hrdina , Lubor Šatný , Marián Prchal , Herbert Rumpa , Filip Durďák , Miloš Kittler , Roman Martinů , Jiří Vintrlík , Marko Smělík , Bohumil Rozkopal

Rubinus: Již při "svých" volbách jsem říkal, že trenéři se mohou lišit v názoru na zkušenosti, poměry atributů atd., ale konečná nominace různých trenérů se zase tolik lišit nebude. V brankářích to je jasné, nemáme na výběr, i když pro příští rok už jako trojka možná jeden mladý půjde zkusit. Nevím, zda je zde dané i pořadí, já bych jako č.1 bral Svátka. Nelišil bych se asi ani v centrech, i když bych váhal ve výběru mezi Přikrylem a Pexou. V obráncích je jediný rozdíl, místo Revendy by jel asi Máčala. I když uznávám, Revenda byl v přípravě docela "vidět". S "dědkem" R.Šrámkem naprosto souhlasím, s jeho pomocí bych odehrál základní a snad i osmifinálovou skupinu a pak by se vidělo. Rozdíl je v křídlech. Místo Rozkopala by jel kvůli nahrávce a zkušenostem Křižan. Je to již dědek, alle expů má snad 130 navíc, k tomu ta nahrávka? Proti týmům ve skupině by pomohl podobně, jako R.Šrámek. Navíc máme o jedno tvořivé křídlo s nahrávkou méně a třeba zrovna k doražeči Kittlerovi by se hodil. A nad dvojicí Jirů/Rumpa bych asi váhal také dlouho. Minule dostal šanci Jirů, především kvůli statistikám v přípravě. Letos se dával až příliš velký čas nováčkům a tak někteří možná neměli dost příležitostí se osvědčit. Jirů má extrémně přetrénovanou techniku, ale loni mu to docela pálilo. V každém případě doufám, že trenéři měli šťastnou ruku a snad nám zase nějakou medaili dovezou. Pokud bych měl tipnout MS jako celek, vidím tři hlavní favority, tak 20% - Lotyšsko, Slovensko, Českou republiku. Litvě tolik nevěřím, ale určitě se dá považovat za černého koně, podobně, jako třeba zásluhou slabší základní skupiny i Maďaři - cca 10%. A dále jsou tu Finové se Srby, cca 5%. A možní velmi přakvapiví vítězové snad ještě Španělsko, Německo, Rusko a Polsko, cca po 2,5%.

Hodnotit článek mohou jen registrovaní uživatelé.

PPM Link (stačí zkopírovat a vložit na diskuzi nebo zeď PPM):
   [link=http://hokej.gzone.cz/clanek.php?clanek=135&d=]
   

Nepodarilo se vytvorit captchu

exception 'Exception' with message 'Chyba volani: Array
(
    [status] => 301
    [data] => 
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx/1.10.1
) ' in /mnt/data/accounts/o/otrap/data/www/reprehokej/captcha_http.class.php:109 Stack trace: #0 /mnt/data/accounts/o/otrap/data/www/reprehokej/komadd.php(111): CaptchaHTTP->create() #1 /mnt/data/accounts/o/otrap/data/www/reprehokej/clanek.php(135): require('/mnt/data/accou...') #2 {main}