Pustina u Vojtíka

Autor: Rubinus | Publikováno: 8.1.2014 16:09:44 | Kategorie: Ankety | Přečteno: 691x

V sobotu 4.1.2014 nám první letošní zápas připadl proti týmu Kanady a to v domácím prostředí.

Vítězem tipovačky a tedy pořadatelem utkání se stal můj dávný ligový soupeř, vojtik9. Před šesti sezónami raději přede mnou prchnul o ligu výše a tam si hrál na schovávanou pomocí střídavých sestupů (do jiné skupiny) a postupů dále. Až letos jsme se zase sešli. Když vyhrál tipovačku, zděsil jsem se - ten jeho stadion si pamatuji, k čemu bych to přirovnal, asi k Masarykově nádraží v Praze, odkud si odmyslíte vlaky, do té vstupní haly nalijete vodu a celé to necháte zmrznout. Dále holubi a jiné ptactvo pod stropem, mraky hmyzu atd ... Tak nějak to tam kdysi vypadalo ... Shodou okolností jsem u něj den před zápasem hrál ligový zápas. To jsem byl překvapen, jak to prokouklo. Všechno se blýskalo, ptáci a hmyz také nikde, poměrně značně stoupla kapacita a další dvě MF3 tribuny se staví ... Pravda, ještě tomu něco chybí, ale kdo si pamatuje jako to tam vypadalo dřív, musel být hodně překvapen. Sám majitel se ovšem po přidělení pořadatelství vyjádřil, že ač před Silvestrem, nemá co pálit. Což o to, alespoň se hráči nenamazali, ale nám divákům tam bylo trochu chladno ... Ono také když z toho stadionu  vyhnali to ptactvo i hmyz, člověk vidí tu neúrodu švestek a jiného palitelného ovoce ve Vojtikově případě hned v jiném světle.

V sobotu jsem měl i trochu čas, tak jsem si oskautoval kompletně celý tým Kanady. Kdo se chce podívat, nahrál jsem ho na PostImages. Zajímavé, proti nám postavili skoro to nejlepší, co mají, asi to jejich trenér vzal jako nějaký test, jen chytala dvojka a jednička seděla na lavici, jediný hráč, který snad neměl 100% sehranost byl LD3 Cohen, ostatní nováčky ke své škodě nechali doma. Když se podívám na ten tým, překvapuje mi, jak divně jsou někteří hráči trénovaní, tam, kde bych to ještě zkousnul, je poměr označen žlutě - obvykle nízká technika obránců, tam, kde to už je za hranou, jsem to obarvil červeně - dvakrát příliš málo agresivity (to jsem si předloni vyzkoušel na vlastní kůži a důsledkem byla hra o 9.-16.místo), jednou příliš málo techniky. A zaujala také druhá formace pro oslabení, kde místo centra hrálo křídlo - no, možná to kvůli agresivitě navíc smysl má, ale to už tam snad raději měli dát beka. Kdo má nějakě ty vzorečky pro výpočet ratingů, může si je zde otestovat, data hráčů jsou ze soboty. Ratingově nám to vyšlo dle nové metodiky (poměr časů na ledě) v bráně 349:343 (u nás chytal Rada a v poslední třetině s prodloužením Hilšer, takže kanadská dvojka by u nás dělala sotva čtyřku), v obraně 404:402 (dle starého u nás 403, zatímco u Kanady se ty hodnoty neliší, protože hráli stejné časy všem pětkám), v útoku 358:389 (dle starého u nás 370, tedy ten nadměrný čas pro nováčkovský útok je trochu znát), ve střelbě 261:247 (stará hodnota u nás 270) a celkové porovnání 343:345 (při použití časů 4x25 bychom měli 348) - tedy poměrně vyrovnané utkání, kde se štěstí mohlo přiklonit na obě strany.

Náš tým sice opět dal prostor především útoku nováčků ve 4.pětce doplněné tradičně R.Šrámkem a Vyjídákem, což ratingy trochu snížilo (časy 20/20/20/40), na druhé straně jsme trefili protitaktiku ve hře. A ve speciálkách měla vždy výhodu protitaktiky slabší strana, hrálo se naše put/pre/aob proti kanadskému kou/som/dia. Ač ti část kanadských obránců má méně techniky, přesto byli vylučováni více naši hráči. Buď obyčejná nedisciplinovanost, nebo i rozhodčí měl u Vojtíka žížeň ... Sedmkrát seděli naši, hned dvakrát si soupeř zahrál pět na tři, čtyřikrát byli potrestáni Kanaďané. Každý tým proměnil jednou, takže se dá říci, že i ve speciálkách jsme soupeře předčili. Zajímavý je průběh hry, první třetina držení z našeho pohledu 51%, ve druhé 54% a v závěrečné 63% - při tom použití časů na ledě to bývá obráceně, snad se zde projevily ty přesilovky, nebo ti zámořští dřevorubci mají horší kondici. Střelba 9:8,7:6,12:6,1:1 - celkem 29:21, buly 12:10,8:9,12:11,2:2 - celkem 34:32. Nabízím teoretické zdůvodnění - špatné poměry atributů některých soupeřových hráčů. Ta agresivita jim trochu chyběla. Ale to by takových zápasů chtělo prozkoumat víc.

Kanaďané umí být nebezpeční, to se ukázalo v 11.min., kdy získali vedení, krátce poté, co jsme přežili první oslabení. Ale pak jsme přežili i prvních tři na pět a naši, tentokrát docela střízliví hráči, začali získávat půdu, tedy vlastně led (u Vojtíka nikdy nevíte) pod nohama. V 18.minutě srovnala v sobotu velmi úspěšná první pětka - Šatný (Jiruše, Drdlík). Střelec se již zřejmě aklimatizoval po loňském návratu z Ameriky a také v jeho domácím klubu, v Ježené, mu to začíná lépe šlapat. To bylo do konce třetiny vše,

Jak je z počtu střel ve druhé části vidět, tam se Kanaďanům podařilo vnutin nám svou taktku a na branky se příliš nestřílelo. My jsme však měli vyloučené tři, zatímco soupeř jednoho, takže počet střel v této části se určitě nedá brát jako kanadský úspěch. Ale - od 33.minuty jsme prohrávali 1:2 a ještě hned poté si šel odpočinout na trestnou lavici náš hráč, Rada sice možná nemá úplně čisté svědomí při tom gĺu, ale následné oslabení i zbytek třetiny jsme i díky němu přežili. Kromě kanadského gólu se tak publikum mohlo pobavit jen sledováním Vyjídáka, jež pronásledoval staříka Thatchera ze 4.pětky několik koleček, než ten se spasil útěkem na svou střídačku.

Snad se právě koncem předešlé třetiny naši poněkud vzpamatovali a začali hrát. Do brány přišel Hilšer, aby si také orazil proti ofenzivně laděnému soupeři, byla trochu otázka, jak se s tím popasuje, naštěstí ho podrželi hráči v poli, kteří přestali soupeře přespříliš často pouštět k naší brance. 45.min, hrajeme přesilovku a je 2:2! Rumpa (Fousek, Revenda). 47.minuta a skvělým sólem se blýskl Drdlík - 3:2. Pak se ovšem Kanaďané při našem jediném oslabení v této část dostali k tlaku a v 50.min. vyrovnávají na 3:3. Pak se hrálo nahoru dolů. ke gólu měly blízko oba týmy. Škoda pro nás, že těsně před koncem byla střela Jirů zblokována a z dorážky se Vrabec trefil jen do gólmana. Měli by mu v Třinci vysvětlit, že trefování stojících figurín je možná zábava na volno po tréninku, ale že v zápase by se měl raději trefovat do branky, ach jo.

Prodloužení, to je tak trochu souboj. A právo prvního výstřelu si vybojovali Kanaďané, naštěstí, Hilšer nám roste a chytil! Na druhé straně pak v 64.minutě již udeřilo Samko (Drdlík, Říha) - náš obránce se již nemohl dívat na střeleckou nemohoucnost našich útočníků, zkusil to sám a bylo to tam!

První pětka ve složení Šatný, Drdlík, Jiruše, Samko, Říha zaslouží absolutorium, +3. I když nutno přiznat, že to jediné naše oslabení, které soupeř využil, zavinil právě Jiruše. Druhá pětka, Jirů, Šarboch, Vrabec, Binder, Fousek si nějak nesedla. Jirů se snažil, ale štěstí neměl. Zklamal zde centr, který za clý zápas nevystřelil na bránu. A mládenci z této lajny byli vyloučeni hned čtyřikrát, takže tady bych dával mínus. Třetí pětka, Rumpa, Valenta, Smělík, Revenda, Máčala také žádná sláva, zde byl sice jen vyloučen jedinkrát Rumpa, ale ten vše splatil proměněnou přesilovkou. Pětka jako taková však svůj minimač prohrála 0:1. Mládež (když tedy nepočítám maskota R.Šrámka) tentokrát nestačila. Sice nebyli vyloučení, ale k zakončování se prakticky nedostali a také jednou inkasovali. Pobavil jen Vyjídám tím popsaným siláckým kouskem. Pro MS by to bylo hoši málo. Jestli Kanaďané nic lepšího nemají, budiž, ale také hrají ve skupině B. Sice zásluhou nějakých silnějších ročníků v předchozích juniorkách mohou doufat v budoucí postup, ale tenhle tým Kanady na Top skupinu nemá. Divím se jejich trenérům, že ty nové talenty nezapracovává, při zkoumání v sobotu jsem si též všiml, že jim jeden z 22letých talentů též uvízl v mrtvém týmu ...

Příště hrajeme s USA, znovu u Vojtíka - ten vyhrál sporně tipovačku, přesto mu Jilas pořadalství přiřkl - prý kandiduje na trenéra Nizozemí a kdyby prý někdy postoupili do TOP skupiny, nechají prý Čechy vyhrát ... Já mám téměř celý tým USA prozkoumaný, ovšem mezi nočními, tak uvidíme, zda bude čas si udělat podobný přehled soupeřovy soupisky.

Co na to celé bývalý trenér Rubinus, když už názor Jana Tleskače neznáme?
Možná by tu mládež měli nechat jednou stát, nebo jim dát jen normální čas. Tady nic nepředvedli a je vidět, že proti silnému soupeři směrem dopředu toho ještě tolik nedovedou. Nebýt mimořádně disponované první pětky, prohráli jsme. Asi bych proti USA nechal do začátku nastoupit Řídkého, je s Hilšerem vyrovnaný a Američané by mohli být docela dobrý soupeř pro něj. Snad se také již příště bude hrát více na útok, za mě obrana hráče moc nebavila, nechci nikomu sahat do svědomí, ale možná i taktika měla vliv na nezáživný výkon druhé a třetí pětky. Zaujalo to kanadské oslabení s dvěmi křídly, no moc té variantě nevěřím.

Hodnotit článek mohou jen registrovaní uživatelé.