MS seniorů, den osmý.

Autor: Rubinus | Publikováno: 24.11.2013 00:08:04 | Kategorie: Ankety | Přečteno: 661x

Osmý den se´v top skupinách MS hrají semifinálové zápasy. Po roční pauze se tam probojovala též naše reprezentace.

Los k nám nebyl příliš příznivý, protože jeden ze "spolufavoritů", Lotyšsko, se ocitl v naší půlce pavouka. A tak naše semifinále bylo z hlediska ratingů kvalitnější, než to druhé. S tím nic nenaděláme, kdo chce vyhrát, musí porazit stejně všechny.

Při hloubání nad taktikou jsem zvažoval prakticky vše kromě kouskování - Lotyši mají lepší gólmany a tak by nám ani protitaktika nemusela nic přinést. Jonnty nabízel ponechat ofenzivu ze včerejška, já se obával lotyšské defenzivy - hráli tak na úvod s Litvou i proti Slovensku. Nakonec mi tedy vyšel normál ... A soupeři také. Vlastně celkem logicky, právě proto, že protitaktika, kouskování, by nám výhodu dát nemusela. Snad jsem měl dát na jonntyho, ofenziva na normál bývá účinná. Podobné úvahy byly i o speciálkách. Soupeř hrál stále stejné taktiky, přetížení a aktivní obdélník. A předtím v sezóně hrál docela dlouho střelbu od modré a diamant. Výsledkem tedy bylo naše nastavení přetížení s aktivním obdélníkem. Buď soupeř změní na to, co zkoušel v sezóně a pak máme protitaktiky, nebo bude hrát co na MS a pak je to neutrální. Pokud by se trefil protitaktikou, nejspíš ji nemá sehranou a to na rozdíl od nás vůbec. Se svým lotyššským oponentem jsem se shodl i zde. Naprosto stejná taktika obou týmů. Co se časů na ledě týká, tam jsem se rozhodl znovu začít na čtyři pětky a stáhnout až podle vývoje. Stahovalo by se po první třetině, kdybychom prohrávali, nebo po druhé v rozmezí -2 až +2. Cílem bylo udržet co nejvíce sil i na neděli. Zajímá mě jen zlatá a tak i v semifinále se musí myslet trochu i na neděli.

Samotný zápas nezačal moc nadějně. Lotyši nás zasypali střelami. Ale Svátek úvodní nápor ustál a hra se začala postupně stabilizovat. Ještě lepší to bylo v 17.min, kdy jsme šli do vedení - Bláha (Hrdina, Martinů). Bohužel, nevydrželo dlouho, jen necelé dvě minuty. Ač i na čtyři pětky jsme měli nepatrně lepší rating, navíc při slabších gólmanech, takže bych logicky čekal mírnou převahu na naší straně, při stejných taktikách. Zde asi hrála roli prohraná vhazování, 7:14 v úvodní třetině (dále 7:12 a 10:8). Tady tedy potřebujeme vylepšit. Asi by naši centři měli mít navíc trochu nahrávky, nebo techniky, podle kvalit, ne pouhých 50%.

V podobném duchu pokračovala druhá třetina, mohu asi litovat, že jsem nestáhl čtvrtou pětku již tady. Aby toho nebylo málo, soupeř šel do vedení, ve 32.minutě. Odpověď nám rovněž netrvala dlouho, dvě a půl minuty - Přikryl (Kittler). Na střely jsme znovu prohráli, 8:9 (předtím 8:10, na závěr pak 15:7 pro nás). Při vědomí následného stažení na tři pětky a výměně brankáře, který snad chvíli vydrží, jsem již začínal být optimistický.

Bohužel, taktický tah tentokrát nevyšel. Pravda, soupeře jsme přestříleli, ale gólmana vyměnili i oni a zatímco jejich náhradník vydržel, náš A. Šrámek inkasoval při dvou oslabeních. A střelba, ta nám v závěru odešla. Výsledkem je poněkud nešťastné vyřazení "před branami" finále. Co se dá dělat. Jistě se dají s odstupem najít nějaké ty možnosti v taktice.

Na druhé straně si myslím, že můj strategický koncept, úspora energie nikoliv riskantním "šmrdláním" po třetinách, ale důslednou rotací nejlepších hráčů při boji ve skupinách byl správný a je to podle mě cesta, jak někdy v brzké době MS vyhrát. Potřebujeme si také vychovat brankáře, před kterými se soupeři budou třást, jako před Haškem v Naganu. Při vší úctě ke Svátkovi, Šrámkovi i nečekaně úspěšné trojce Radovi, to ti naši zkrátka nejsou. Také je potřeba hlídat produktivitu a dívat se na nahrávku křídel. Alespoň jedno ve formaci by mělo mít nahrávku přes 100. Nemá podle mě smysl jen počítat podle jakéhosi vzorce, kolik kdo udělá hvězdiček, když potom jeho pětka dává málo gólů. Právě nahrávka, tak 15% pro křídla na úkor střelby, tomu dle mě pomáhá. Od doby, kdy bylo zavedeno sebevědomí gólmanů - myslím, že devátá sezóna, stejně jako zvýšený vliv nahrávky - je pro úspěch potřeba prostřelit soupeřova gólmana co možná nejdříve. Proto považuji za hloupé začínat nasazení jen na vysokou a zvyšovat až při špatném vývoji. Kdo si projde zápasy všech reprezentací, najde spoustu příkladů, kdy už se takto šetřící tým nedostal zpátky do zápasu. Je zajímavé, že všichni volají po změnách v hokeji, ale hodně i TOP manažerů se stále ještě nesrovnalo s těmi posledními, již značně letitými. Je to snad dáno tím, že v nějakých slabších zemích nemají ve svých ligách konkurenci a tak je nic nenutí hledat rezervy.

Ve druhém semifinále porazili Maďaři Srbsko, dle ratingů naprosto zaslouženě. I když je Srbové přestříleli, rovněž pomocí vyhraných buly. Srb uhodl protitaktiku, ale nebylo mu to nic platné, střelbu mají slabší. Nakonec tedy, jako se naše skupina před startem zdála slabá, ukazuje se, že nebyla, jen tam absentovala známá jména. Maďaři hrají finále, my jsme se dostali do semifinále, Dáni v osmifinále také nebyli jen do počtu a Švýcaři skupinu o záchranu vyhráli. Zítra v boji o bronz nás čeká Srbsko, vypadá podstatně unaveněji, má opět trochu lepší bránu, snad to dobře dopadne. Dnes jsem naše šance odhadoval tak na 52% pro nás, zítra to vidím o něco optimističtěji, snad nás přepočet nezařízne dvakrát po sobě. Koncepce bude podobná jako dnes, jen stahovat na tři se bude již po první třetině, pokud nepovedeme, již není na co šetřit. Čtvrtá pětka dostane také trochu méně času na ledě, odhadoval bych to na 27/27/27/19. Svátek dva zápasy po sobě obvykle nekazí, měl by být lepší, než Šrámek i Rada, rovněž má více energie. Takže pokyny pro gólmany budou naprosto stejné. Konkrétní nominaci i taktiku promyslím přes den.

Ve skupině B Němci porazili Švédy. Jsem rád, že po týmech jako Bulharsko a Portugalsko se do TOP skupiny vrací týmy s potenciálem semtam zamíchat i pořadím, ne jen se pouze soustředit na jeden či dva zápasy, aby přežily do další sezóny. V boji o bronz Bělorusové rozdrtili Kanadu. Přesto si myslím, že právě Kanada bude, vedle například Rumunska favoritem na postup příští "rok". Ale jak předvedl třeba Španěl, hodně záleží na tom, jak schopný manažer tým vede.

Smolný den měla i dvacítka. Ta přitom Slováky drtivě přestřílela. Ale bez efektu, prohra 1:2 je při poměru střel 55:22 ještě mnohem bolestnější, jak naše. A to jsme zde dokonce měli rating gólmanů vyšší, než Slováci, na seniorské úrovni věc nevídaná - tedy naděje do budoucnosti. Šance na hattrick se tedy o sezónu odkládá, ale radost nám udělala alespoň osmnáctka, která si stejným poměrem poradila s Němci, i když v poslední třetině Němci tlačili, dali kontaktní gól a my všichni na stadioně tlačili minutovou ručičku očima. Popřejme hodně štěstí v boji o zlato alespoň benjamínkům, doufám, že zítra vyhrajeme všechny tři zápasy. Dvacítka hraje o bronz  s Maďary, zatímco Slováci si zahrají finále s Lotyšskem. Lehkým šokem této kategorie je bronz Irska. Do TOP skupiny, společně s Francií postupuje Srbsko. Osmnáctku čeká finále proti - Maďarům! Takže šanci na zlatý hattrick měli i oni a uhráli o finále víc. To tedy doufám, že jim to naši mladíci zkazí. O bronz si tam zahrají Němci se Slováky. Do skupiny TOP v této kategorii postupují Brazílie a Nizozemí.

Příští týden nás čeká druhé kolo voleb. Nebudu nikomu radit, koho má volit. Ale jak jste viděli na letošních zápasech, dá se toho zkazit dost. Proto si svou případno volbu pořádně rozmyslete. Zajímavý článek vyšel ve slovenském PPM magazínu - čtěte zde. Mě již, kromě zítřejšího zápasu, čekají poslední dva úkoly, naplánovat přípravu lépe, než jakou jsme měli letos - chci silnější soupeře a pokud možno vše doma. A také nezapomenout snížit důležitost na první přípravný zápas s Brazílií, abychom ho nehráli na velmi vysokou, jak se pravidelně každou sezónu pár "expertům" vždy povede. Omlazování rád ponechám svým následníkům.

Hodnotit článek mohou jen registrovaní uživatelé.